جزیره‌ای که هیچ وقت دست از عذرخواهی نمی‌کشد

در کشور تایوان عذرخواهی کلامی بسیار رایج است. این مسئله به قدری تکرار می‌شود که گاهی اوقات کسانی که با فرهنگ تایوانی‌ها آشنایی ندارند، شگفت زده می‌شوند. عذرخواهی در زبان تایوانی کلمه بوهاویسی (Buhaoyisi) است. ممکن است این کلمه را در طول روز در تایوان چندین بار بشنوید. پروفسور چیا جو چانگ استاد چینی دانشگاه بروکلین نیویورک در این باره می‌گوید: ما از کلمه بوهاویسی زیاد استفاده کنیم چون فرهنگ تایوانی‌ها فرهنگی مبنی بر ادب و احترام است؛ بنابراین ما از این کلمه در موارد مختلفی مثل سد کردن ناخودآگاه راه کسی، درخواست چیزی از کسی داشتن و حتی شروع یک مکالمه، استفاده می‌کنیم.

بوهاویسی

بوهاویسی بین مردم تایوان به قدری با سرعت در جملات ادا می‌شود که افراد نا آشنا با آن، متوجه به کار رفتن آن نمی‌شوند و صدای نامفهومی را از فرد مقابل می‌شنود. ترجمه کلمه بوهاویسی بر خلاف کلمات عذرخواهی در زبان‌های دیگر مثل excuse me در زبان انگلیسی و Entschuldigung در زبان آلمانی ترجمه ساده‌ای ندارد. این کلمات برای بیان آنچه بوهاویسی بیان می‌کند بسیار محدود هستند و فقط در مواردی که از طرف مقابل عذرخواهی می‌کنید، کاربرد دارند. در صورتی که بوهاویسی علاوه بر عذرخواهی، می‌تواند القا کننده یک احساس باشد که کل فرهنگ تایوان را نیز در بر می‌گیرد.

کاربردهای مختلف بوهاویسی

زمانی که شما در شهر تایپه سوار مترو شوید انبوهی از صدای بوهاویسی را می‌شنوید، به خاطر اینکه مردم برای قرار گرفتن در کنار هم و گذر از کنار هم مدام آن را به کار می‌برند. وقتی وارد یک کلاس دانشگاهی می‌شوید می‌بینید که همه دانشجوها سؤالاتشان از همدیگر را با این کلمه شروع می‌کنند و با همین کلمه هم به پایان می‌رسانند. تایوانی‌ها معمولا اول همه ایمیل‌ها هم کلمه بوهاویسی را به کار می‌برند مبنی بر اینکه عذرخواهی می‌کنم که باعث ایجاد مزاحمت برای شما می‌شوم. حتی اگر از فامیل یا دوستشان هدیه‌ای دریافت کنند به جای کلمه متشکرم از بوهاویسی به معنی اینکه «عذرخواهی می‌کنم که باعث ایجاد زحمت برای شما شدم»، استفاده می‌کنند.

برای افراد غریبه و کسانی که با فرهنگ تایوانی‌ها آشنایی ندارند، شاید این کشور به عنوان کشوری که مردم آن بیشتر از همه مردم جهان عذرخواهی می‌کنند شناخته شود؛ اما فرهنگ بوهاویسی چیزی بالاتر از عذرخواهی است و لایه‌های پنهانی در تواضع و فروتنی دارد.

تشابه با فرهنگ ژاپنی

در دهه‌هایی که تایوان تحت سلطه ژاپن بود، فرهنگ عذرخواهی کردن با توجه به آموزش‌های صورت گرفته بیش از پیش رشد پیدا کرد و شکل امروزی خود را پیدا کرد. دقیقا نمی‌توان گفت این فرهنگ از کجا شروع شده، چه زمانی رشد پیدا کرده و برای آن در طول زمان چه اتفاقاتی افتاده اما می‌توان رد پاهایی از تفکر کنفوسیوسی را در آن مشاهده کرد. در تایوان تمرکز اصلی روی همبستگی اجتماعی است و شاید این هم یکی از دلایلی باشد که بوهاویسی زیاد در این کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد. تایوانی‌ها ابتدا جامعه و سپس خود را در اولویت قرار می‌دهند.

تفکر بوهاویسی ارتباط مشترک زیادی با تفکر عذرخواهی در ژاپن به نام سومیماسن دارد. هر دو این فرهنگ‌ها به شدت روی هم تاثیرگذار بوده‌اند و تاریخ مشترک عمیقی دارند. در فرهنگ تایوانی افراد باریک بین، به فکر دیگران و مؤدب برای ایجاد رابطه مناسب هستند.

تاثیر روی جامعه

استفاده از بوهاویسی در تایوان یک قانون نانوشته است. در صورتی که شما به عنوان یک مسافر به این کشور سفر کنید و چیزی از زبان این کشور ندانید، کافی است کلمه بوهاویسی را به کار ببرید. احتمالا افراد این کلمه را به خود شما بر می‌گردانند.

با اینکه زبان کشور تایوان با کشورهایی مثل چین و مالزی تشابهات زیادی دارد، آن قدر که شما بوهاویسی را در خیابان‌های تایوان می‌شنوید در جای دیگری نخواهید شنید. بوهاویسی یک فرهنگ خاص و بی‌نظیر در تایوان به شمار می‌آید. مردم تایوان از این کلمه استفاده می‌کنند تا بتوانند درخواست‌های خود را با فروتنی و خضوع بیان کنند.

یکی از موضوعات جالب در مورد تایوان، برخورد مناسب با مهاجران است. طبق آمارهای رسمی جهانی 90% مهاجران به تایوان وضعیت کاملا مناسبی دارند و شغل‌های مناسبی به دست آورده‌اند. این آمار بسیار بیشتر از سایر کشورهای جهان است و همین موضوع تایوان را به یکی از کشورهای محبوب برای مهاجرت و سفر تبدیل کرده است.

اهمیت ظاهری در تایوان

داشتن صورت زیبا و جوان و نگهداری از آن در تایوان در کنار موارد اخلاقی، مهم شمرده می‌شود. نوع رفتارها و ظاهر در کشور تایوان شبیه به یک صفحه شطرنج است. تصور کنید هر مهره‌ای که در این صفحه به حرکت در می‌آورید روی سایر قسمت‌ها نیز تاثیرگذار است و حرکت بعدی شما را مشخص می‌کند. صورت و ظاهر آراسته باعث می‌شود دوستان با ارزش‌تری داشته باشید، موقعیت کاری بهتری دریافت کنید و شانس ازدواج با فرد مورد علاقه خود را امتحان کنید. بدون ظاهر مناسب مردم کمتر به شما اعتماد می‌کنند.

اهمیت بوهاویسی

یکی از اساتید دانشگاه فناوری اطلاعات در چین می‌گوید: «اغلب مردم در سراسر دنیا، تایوان را به عنوان رابطی بین کشورهای چین و آمریکا می‌شناسند و برای این کشور هویت مشخصی قائل نیستند. این مسئله در صورتی که رفع نشود، باعث از بین رفتن فرهنگ تایوان و بوهاویسی می‌شود.» این استاد بوهاویسی را روشی برای ادامه صلح در کشور تایوان می‌داند و بر این تأکید می‌کند که بسیاری از اتفاقات فرهنگی در تایوان به خاطر وجود بوهاویسی است. او اعتقاد دارد در صورتی که مردم این کلمه را هر چه بیشتر مورد استفاده قرار دهند، جامعه مؤثرتر، شادتر و اخلاقی تر خواهد بود و در غیر این صورت جامعه تایوان رو به زوال خواهد رفت.

فرهنگ مردم تایوان

ارسال دیدگاه

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید