موج تازه قاچاق در سینما

سینمای ایران

قاچاق فیلم‌های سینمایی در ایران وارد فاز جدیدی شد. قاچاق در بازار فرهنگ و هنر به چالشی جدی بدل شده است و آثار پر مخاطب کتاب، فیلم و موسیقی به‌صورت غیر مجاز تکثیر و در بازار عرضه می‌شود و امکان زیست طبیعی آنها در بازار را از بین می‌برد.
موج تازه قاچاق در سینما
در تازه‌ترین اتفاق نسخه‌های قاچاق دو فیلم پرمخاطب «متری شیش و نیم» ساخته سعید روستایی و «رحمان ۱۴۰۰» ساخته منوچهر هادی عرضه شده و این در حالی است که «متری شیش و نیم» هنوز روی پرده سینماها است و رایت این فیلم به تازگی در حاشیه جشنواره کن به کمپانی «وایلد بانچ / Wild Bunch» فروخته شده و «رحمان ۱۴۰۰» که به دلیل عدم اعمال اصلاحات در نسخه به نمایش درآمده در چند سالن سینما توقیف موقت شده نیز در بلاتکلیفی به سر می‌برد. عوامل این فیلم همزمان با این قاچاق در نامه‌ای به رئیس قوه‌قضائیه خواستار اقدام این نهاد برای رفع توقیف از اثرشان شدند. در تاریخ سازمان سینمایی موارد انگشت‌شماری از فیلم‌های سینمایی با ضبط از روی پرده سینما یا با عبارت «نسخه بازبینی» لو رفته که «مارمولک»، «مکس»، «سنتوری» و «یک خانواده محترم» از آن جمله هستند؛ اما از سال ۱۳۹۶، خبرهایی درباره قاچاق نسخه‌های بازبینی «یک دزدی عاشقانه»، «عصبانی نیستم»، «فروشنده»، «ابد و یک روز»، «پنجاه کیلو آلبالو»، «گشت ۲» و «نهنگ عنبر؛ سلکشن رویا» منتشر شد و هریک از این فیلم‌ها در مراحلی از اکران تا پیش از ورود به شبکه نمایش خانگی قربانی قاچاق شدند و برخی از آنها آسیب‌های جدی از این ناحیه متحمل شدند.

موج تازه قاچاق فیلم‌های سینمایی با این دو فیلم پرفروش سینمای ایران به راه افتاده و در روزهای اخیر تصاویری از فروش نسخه قاچاق فیلم‌های «متری شیش و نیم» و «رحمان ۱۴۰۰» در فضای مجازی منتشر شده است. سعید روستایی کارگردان فیلم متری شیش و نیم در واکنش به این تصاویر در حساب کاربری‌اش در اینستاگرام نوشت: «به نظرتون توی اون دی‌وی‌دی چیه؟ آیا دی‌وی‌دی خامه؟ آیا دی‌وی‌دی سوختست؟ آیا یه فیلم قدیمیه؟ اگه اینا نیست چیه؟ امیدوارم هرچی هست متری شیش و نیم نباشه. پ ن: به حرف‌های فروشنده گوش کنید لطفا حتما». این اتفاق در حالی رخ داده که هنوز واکنشی رسمی به این اتفاق نشان داده نشده است.در همین رابطه اما سایت تابناک نوشته است دو سناریوی عمده وجود دارد؛ نخست اینکه باز هم نسخه بازبینی این فیلم‌ها از یکی از نهادها به بیرون درز کرده و به دست قاچاقچیان رسیده و دوم اینکه فیلم‌ها از روی پرده یکی از سالن‌های سینما توسط دوربین به‌صورت مخفیانه ضبط شده و نسخه پرده‌ای به بازار آمده است؛ گزاره‌هایی که باید توسط سازمان سینمایی بررسی شود و در نهایت محل درز این نسخه‌های قاچاق تعیین شده و با عوامل آن برخورد شود.

منبع:دنیای اقتصاد

توضیحات: سینمای ایران

ارسال دیدگاه

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید