موزه رضا عباسی

موزه رضا عباسی

موزه رضا عباسی یکی از غنی‌ترین مجموعه‌های تاریخی- فرهنگی کشور است که می‌توان آن را نمونه کوچکی از موزه ایران باستان دانست. مجموعه‌های دیدنی این موزه مربوط به هزاره دوم قبل از میلاد تا اوایل قرن بیستم و دوره قاجاریه است. در این موزه حدود 50 هزار شی نگهداری می‌شود، اما متأسفانه در تالارهای موزه فقط امکان نمایش 700 اثر وجود دارد و سایر آثار هر از چند گاهی در بخش نمایشگاه‌های موقت فرصت می‌یابند تا خود را در معرض دید علاقه‌مندان قرار دهند.

این موزه که در خیابان شریعتی تهران واقع شده، در سال ۱۳۵۶ گشایش یافته و به یاد نقاش مشهور دوره صفوی اهل کاشان، رضا عباسی نام‌گذاری شده است.

تاریخچه موزه رضا عباسی :

ساختمان موزه در واقع متعلق به یک نمایشگاه مبلمان و دکوراسیون خانگی بود که به دلیل ویژگی‌های معماری و محل قرار گیری مورد توجه مسوولان وقت قرار گرفت و از صاحب اصلی خریداری شد. این موزه به طور رسمی در مهرماه سال ۱۳۵۶ توسط فرح پهلوی گشایش یافت ما درست یک سال بعد در آبان ماه سال ۱۳۵۷ تعطیل شد. در این دوره یعنی از سال ۱۳۵۵ تا ۱۳۵۸، مدیریت موزه بر عهده آیدین آغداشلو بود. در پایان سال ۱۳۵۸ بار دیگر این موزه پس از دگرگونی‌هایی در طراحی داخلی و گسترش فضای نمایشگاهی بازگشایی شد. در سال ۱۳۶۳ به دلیل مشکلات داخلی کار موزه بار دیگر به تعطیلی کشید و یک سال بعد دوباره بازگشایی شد. اما این بازگشایی دوام چندانی نداشت و موزه یک بار دیگر در همان سال تعطیل شد تا سرانجام در ۱۵ بهمن سال ۱۳۷۹ برای پنجمین بار و پس از انجام بازسازی دوباره آغاز به کار کرد.

آدرس موزه رضا عباسی: خیابان شریعتی، نرسیده به پل سیدخندان، پلاک ۹۷۲

راه‌های دسترسی: علاوه بر بی‌آر‌تی پایانه علم و صنعت- میدان آرژانتین، که از این خیابان می‌گذرد، پل سیدخندان پایانه تعدادی اتوبوس و تاکسی از اقصی نقاط شهر است.

ساعت بازدید: ساعت بازدید از این موزه، همه روزه به جز دوشنبه‌ها و ایام سوگواری، در ۶ ماه اول سال ۹ تا ۱۷ و در ۶ ماه دوم سال ۹ تا ۱۸ است.

بخش‌های موزه: این موزه دارای آثار هنری پیش از تاریخ تا قرن سیزدهم هجری در سه بخش تالار پیش از اسلام، تالار هنرهای اسلامی و تالار نگارگری و خوشنویسی است.

ارسال دیدگاه

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید