با مردمان پنهان سرزمین ایسلند آشنا شوید!

ایسلند سرزمینی سرشار از داستان‌ها و افسانه‌ها است. در ایسلند به موجوداتی مانند الف (Elf) (موجودات کوچکی که گوش‌های تیز دارند)، مردمان پنهان (موجودات بین دو بعدی شبه انسانی که در زبان ایسلندی به آن‌ها هولدوفولک huldufólk گفته می‌شود) و جن‌ها اعتقاد دارند. آن‌ها به این باور دارند که این موجودات در کنار انسان‌ها به صورت مسالمت‌آمیز می‌کنند و به همان فعالیت‌های روزمره انسان‌ها از جمله کشاورزی، ماهیگیری، پرورش خانواده می‌پردازند. ایسلندی‌ها می‌گویند این موجودات حتی در برخی موارد به انسان‌ها کمک کرده‌اند. بر اساس یک مطالعه در سال 2007 توسط دانشگاه ایسلند، حدود 62٪ از مردم بر این باورند که وجود الف‌ها بیش از یک افسانه است.

جوفریور آکادوتیر قربانی بی‌ احترامی به الف‌ها

جوفریور آکادوتیر (Jófríður Ákadóttir) زمانی که نه سال داشت به دلیل آزار و اذیت یک الف تنبیه شد یا دست‌کم خود او فکر می‌کرد دلیل تنبیهش همین موضوع باشد.

او ماجرا را این‌گونه تعریف می‌کند: «ما در محوطه بین آپارتمان‌ها در حال بازی کردن بودیم و با چند قطعه‌سنگ که روی زمین قرار داشتند روبرو شدیم. یکی از این سنگ‌ها بزرگ‌تر از بقیه بود و ما حدس زدیم که این سنگ خانه یک الف است و همه می‌دانند که نباید الف‌ها را اذیت کنید. اندازه آن سنگ دو برابر من بود و به زحمت از آن بالا رفتم. دوستانم به من هشدار دادند که این کار را نکنم و زودتر از آن پایین بپرم. بعد از چند لحظه که روی آن ایستاده بودم به پایین پریدم و در همین حین کمی خون از دهانم بیرون ریخت. ترسیده بودم و گریه‌کنان به سمت خانه می‌دویدم و دیگر هیچ‌وقت به آن سنگ دست نزدم.»

استریگر بالدرسن شاهد معجزه پزشکی

از دیگر کسانی که با این موجودات برخورد داشته‌اند می‌توان استریگر بالدرسن (Sigtryggur Baldursson) که از افراد محلی منطقه ریکاویک است را نام برد. پسر او می‌گوید: «مادرم در یک مزرعه جزیره‌ای به همراه دوستان خیالی که هیچ‌کس آن‌ها را نمی‌دید، بزرگ شد.» احتمالا اطرافیان استریگر نمی‌خواستند آنچه را که او درباره مردمان نامرئی گفته بود، باور کنند و آن‌ها را دوستان خیالی وی می‌دانستند. موضوع درباره بالدرسن جایی جالب‌تر می‌شود که او اذعان می‌کند بیماری سرطان مادربزرگش به خاطر ارتباط مادر وی با مردمان نامرئی درمان شده است.

وی خاطره‌ای را تعریف می‌کند: «یک شب که مادربزرگم مریض بود مادرم از خواب بیدار شد و صدای پزشکانی را شنید که به درمان مادربزرگ در اتاق خود مشغول بودند. او به صحبت‌های پرستار و دو دکتر گوش کرد. یکی از دکترها به دیگری گفته که به نظر برسد اوضاع بهتر شده و حال مریض خوب شده است. با شنیدن این جمله مادرم که خواب‌آلوده بود تسکین یافت و به خواب رفت. روز بعد مادرم از مادربزرگ پرسید دیشب که با پزشکان صحبت می‌کردید، صدایتان را شنیدم. مادربزرگ پاسخ داد که چنین چیزی غیرممکن است چون شب قبل هیچ دکتری به اتاق او نرفته است.»

مطالعه علمی و تحقیق روی الف‌ها

مارکوس اسکارفینسن (Magnús Skarphéðinsson) نظریه‌ای درباره این موجودات دارد. اسکارفینسن تنها فردی است که موسسه‌ای درباره الف‌ها راه‌اندازی کرده و این موجودات را به مسافران و گردشگران معرفی می‌کند. در این موسسه درباره سحر و جادو و فرهنگ عامه مردم صحبت می‌شود و کتابخانه‌ای در آن قرار دارد که علاقه‌مندان علاوه بر خواندن مطالب مختلف می‌توانند از مجسمه‌های الف که با اندازه‌های انسانی ساخته شده‌اند، نیز دیدن کنند.

اعتقاد به حضور الف‌ها، فراتر از یک سنت

پام شافر که یک درمانگر است، می‌گوید: «اعتقاد به چیزی فراتر از خودتان می‌تواند اعتقادات مثبت دیگری را الهام ببخشد». وی بیان می کند: «جهانی که در آن وجود الف‌ها را می پذیریم بسیار بزرگ تر از آن است که ما فکر می‌کنیم.»

او توضیح می‌دهد: «تفکر جادویی در واقع یک مزیت برای انسان‌ها حساب می‌شود. حتی اگر شما با الف‌ها یا انسان‌های پنهان ارتباط برقرار نکنید، همین اعتقاد که آن‌ها وجود دارند می‌تواند دیدگاه، اندیشه و تفکر شما را گسترش دهد. این موضوع از آن جهت اهمیت دارد که انعطاف ذهنی و احساسی می‌تواند به افراد کمک کند تا در برابر موانع زندگی غلبه کنند و روابط بهتری بسازند. اساسا اعتقاد به یک جهان خارج از خود افق‌های جهان متصور ما را گسترده‌تر می‌کند.»

تأثیر الف‌ها روی گردشگری ایسلند

این‌که چه تعدادی از افراد به این معتقد هستند که الف‌ها وجود دارند یا نه را نمی‌توان به خوبی مشخص کرد؛ اما تقریبا تمامی ایسلندی‌ها به این موضوع اذعان دارند که الف‌ها و داستان‌هایشان بر رونق گردشگری ایسلند تأثیر مستقیمی دارند. این موجودات و آنچه به آن‌ها مربوط می‌شود در کنار پافین‌ها از مشهورترین نمادهای کشور ایسلند به شمار می‌روند.

در سال 2013 قرار بود جاده‌ای، در مسیری که به نظر می‌رسید خانه مردمان پنهان یا الف‌ها باشد، ساخته شود. این موضوع با اعتراض شدید گروه‌های مختلف قرار گرفت و در آخر منجر به تغییر مسیر جاده شد. یکی از مسئولان کشور ایسلند بیان کرد که این تغییر نه به دلیل اعتقاد بر وجود الف‌ها بلکه به احترام سنت‌های مردم ایسلند و جاذبه‌های گردشگری آن شکل گرفته است.

حضور الف‌ها و نمادهای آن در جاهای مختلف کشور ایسلند مشهود است. این نشانه‌ها شامل مکان‌هایی مانند زیارتگاه، سنگ‌های گدازه‌ای، صخره‌ها، خانه‌های درختی و… می‌شود. همچنین از الف‌ها در کارتون‌ها و فیلم‌های مختلفی استفاده شده است تا این موجودات به افراد در تمامی جهان شناسانده شوند.

مایکل ناروکی کارگردان مستند آینده ایسلند، داستان اعتقاد، بیان می‌کند که اگر شما در حیاط پشتی خانه خود یک قطعه سنگ بزرگ داشته باشید و بخواهید از دست آن خلاص شوید یا در مورد خاصی از آن استفاده کنید، ایسلندی‌ها به سراغ شما خواهند آمد و به شما هشدار خواهند داد که این سنگ الف است و نباید آن را بشکنید. در صورتی که به توصیه آن‌ها گوش نکنید قطعا برای شما دردسرساز خواهد شد.

الف‌ها جواب سؤالات مبهم

افرادی مانند اسکارفینسن به موضوع الف‌ها و سایر موجودات افسانه‌ای ایسلند، فراتر از یک سرگرمی و سنت نگاه می‌کنند. محققان تلاش می‌کنند علل وجودی آن‌ها را متوجه شوند و سؤال‌های مختلفی را به جواب درست برسانند. محققان و علاقه‌مندان ایسلندی سعی می‌کنند با جمع‌آوری تجربه افراد مختلف و کنار هم قرار دادن آن‌ها بدانند که الف‌ها چه احساساتی دارند؟ نظر آن‌ها در مورد خدا و ابدیت چیست و آن‌ها اصلا چرا اینجا هستند؟

سفر به ایسلند

ارسال دیدگاه

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید