چطور از زندان افکار منفی فرار کنید؟

اگر می‎خواهید شرایط خود را تغییر دهید، باید نحوه تفکر خود را عوض کنید. باید دست از این عقیده بکشید که در شرایط فعلی گیر کردید و منفعلانه بپذیرید که نمی‎توانید کاری در مورد آن انجام دهید.

بسیاری از افراد به خودشان اجازه می‎دهند اسیر احساسات و اضطراب‎های خود شوند.

ظاهرا یک منتقد درونی در این افراد وجود دارد که دائما در گوش آن‎ها صحبت می‎کند و جلوی موفقیت آن‎ها را می‎گیرد. در حقیقت باید بگوییم، تفکر منفی شما را به زندگی محدود می‎کند که متوسط و نارضایت‎بخش است. اگر می‎خواهید به حداکثر پتانسیل خود برسید، باید از زندانی که خودتان با افکار منفی به وجود آوردید، فرار کنید.

تنها چیزی که نیاز دارید استمرار در تمرین و میل به غلبه به آن است. در این مطلب به 9 روش موثر اشاره خواهیم کرد که با بکارگیری آن‎ها می‎توانید یک فرد سالم‎تر، شاد‎تر و مثبت‎تر در درون خود به وجود آورید.

1) هنجارهای جدیدی برای خود مشخص کنید

در جهان امروز منفی‎گرایی در همه جا دیده می‎شود تا بدون این که حتی بفهمیم اسیر آن شویم. به شکل‎های کاملا ظریفی این اتفاق ممکن است رخ دهد. دوستان ما ممکن است به علت رویاهایی که داریم ما را مسخره کنند و تصادفا باعث کاهش اهداف ما شوند یا اعضای خانواده ممکن است ما را تشویق به پیدا کردن یک شغل قابل اطمینان‎تر و معتبر‎تر کنند و این کار را تا انتها انجام دهند.

اطراف ما دائما این ضرباهنگ شنیده می‎شود که «تو نمی‎توانی این کار را انجام دهی، بنابراین حتی سعی نکن.»

منفی‎گرایی بسیار تاثیرگذار است چون ساختار مغز به نحوی است که نقش بخشی از مکانیسم خود دفاعی ما را دارد. بنابراین، ما منفی‎بینی را همچنین به عنوان هنجار می‎پذیریم. اما افکار منفی سالم نیستند چون می‎توانند ما را در زندانی از ترس، اضطراب، خشم و ناامیدی اسیر کند. برای آزادی، باید هنجارهای جدیدی را مشخص کنید.

2) هیولاهای ذهنی خود را رام کنید

هرچه افکار منفی را بیشتر درون خود نگه دارید، بیشتر اجازه می‎دهید منفی‎گرایی وارد روان‎تان شود و اجازه دهد این نوع تفکر بخشی از وجود شما را به خود اختصاص دهد.

افکار منفی مانند هیولاهای ذهنی هستند یعنی آن‎ها شما (و رویاهایتان) را از درون می‎خورند.

روانشناس معروف Daniel Amen اسم این هیولاهای خشمگینی که در ذهن خود به آن‎ها پناه می‎دهیم را افکار منفی خودکار (ANT) گذاشته است و از آن به عنوان «صداهای درونی یاد می‎کند که درون ذهن در جریان هستند و به فرد می‎‎گویند به اندازه کافی خوب یا به اندازه کافی لاغر نیست یا یک دختر، مادر یا کارمند بیخود است.» بهترین راه برای کنترل یک ANT به وجود آوردن یک قاتل ANT است. افکار منفی خود را بنویسید و سپس مشخص کنید قاتل ANT شما برای له کردن آن‎ها چه حرف‎هایی دارد.

3) با خودتان با یک نطق برانگیزاننده صحبت کنید

برای این که واقعا از زندان تفکر منفی بیرون بیایید، باید هر روز شیوه رفتاری مثبتی را در پیش بگیرید. این کار به شما کمک خواهد کرد فضایی در اختیار افکار منفی قرار ندهید تا نتوانند داخل ذهن‎تان رشد کنند و در نهایت نابود شوند.

یک راه برای انجام این کار نوشتن یک نطق برانگیزاننده است که مانند یک تبلیغ خوانده می‎شود به عنوان مثال به کمک این متن می‎خواهید در مورد بهترین توانمندی‎های خود تبلیغ ‎کنید. برای این که خودتان را عرضه کنید چه حرف‎هایی دارید؟

به این کار مانند یک کمپین تبلیغاتی خانگی بنگرید که تنها شما آن را نگاه خواهید کرد. این یک تبلیغ داخلی خواهد بود که می‎توانید در ذهن خود آن را بارها پخش کنید، یک نطق برانگیزاننده دائمی که با خودتان تکرار می‎کنید.

با صدای بلند متن آن را حداقل روزی یک مرتبه برای خودتان تکرار کنید (ترجیحا در صبح) و چندین مرتبه در سراسر روز آن را برای خودتان بخوانید.

4) به واقعیت برگردید

افکار منفی اغلب اوقات حول افکار مربوط به گذشته شکل می‎گیرند که آزاردهنده، ناراحت‎کننده یا ناامیدکننده هستند یا حول اضطراب یا ترس از اتفاقی که به باور ما در آینده رخ خواهد داد. این افکار ترسناک یا دردناک مانع این می‎شوند به  زمان حال توجه کنیم و بپذیریم در حال حاضر کجا قرار داریم.

افکار منفی خشم و درد ذهنی به وجود می‎آورند چون ما بیشتر روی نشخوار ذهنی آن‎ها توجه داریم تا زندگی در واقعیت حال.

زمانی که توجه خود را دوباره معطوف به زمان حال می‎کنید، مشاهده خواهید کرد که افکار منفی‎تان چیزی جز افکار نیستند. آن‎ها حقیقت ندارند. با زندگی در زمان حال، می‎توانید واقعیت را آنطور که می‎خواهید شکل دهید.

5) یک فرد راحت شوید

اگر می‎خواهید از منفی‎گرایی خلاص شوید، باید شروع به جذب افکار مثبت کنید. یعنی تراوش نوعی انرژی مثبت که باعث شود افراد بخواهند به سمت شما جذب شوند. می‎توانید این کار را با یادگیری صداقت، خیرخواهی و رفتار دوست‎داشتنی و پسندیده یاد بگیرید.

آیا به نحوی رفتار می‎‌کنید که افراد اطراف شما راحت باشند؟ آیا توجه خود را به آن‎ها نشان می‎دهید و در مورد خودشان سوال می‎کنید (و سپس واقعا به پاسخ‎هایی که می‎دهند گوش می‎کنید)؟

تمامی ما می‎خواهیم مورد پسند واقع شویم و ما را دوست داشته باشند و اگر با سایرین به همین شکل رفتار کنید، آن‎ها با مهربانی به شما پاسخ می‎دهند. می‎توانید با نشان دادن این که برای اطرافیان‎تان واقعا اهمیت قائل می‎شوید، توجه‎تان را از خودتان به سایرین تغییر دهید.

برای این که به یک «فرد راحت» تبدیل شوید باید ابتدا با خودتان راحت باشید و باعث شوید افراد زمانی که اطراف شما هستند حس پذیرش و خوش‎آمدگویی را داشته باشند.

6) قدرت بخشش

ما ممکن است فکر کنیم نبخشیدن یک فرد نوعی تنبیه برای او است، راهی که باعث می‎شود آن‎ها را مجبور کنیم بابت کاری که با ما کردند تقاص دهند. ممکن است احساس کنیم دریغ از بخشش راهی برای تایید آسیبی است که به خودمان رسیده است و حق مجازات را برای خودمان نگه داریم.

در حق ما جفا شده است و ما باید فرد دیگر را مجبور کنیم بابت کاری که کرده است مجازات شود.

اما حقیقت این است که بخشش هدیه‎ای است که به خودتان می‎دهید، ابتدا و مهم‎تر از هر چیزی به این دلیل که به شما اجازه می‎دهد رها کنید و به سمت جلو پیش بروید. بخشش یک قسمت الزامی از رها کردن احساسات منفی مانند ترش‎رویی، رنجش و خشم است.

زمانی که فردی را واقعا می‎بخشیم، همچنین باعث خوب‎تر شدن حال خودمان می‎شود و ذهنیت خود را به سمت مهربانی و خوش‎بینی بیشتر تغییر می‎دهیم. بخشش به این معنا نیست که شما اشتباهی که در حق‎تان شده است را نادیده بگیرید یا چیزی که اتفاق افتاده است را فراموش یا چشم‎پوشی کنید.

بلکه با این کار باعث می‎شوید افکار منفی دیگر نتوانند وجود شما را بخورند.

7) نیرویی برای خیر باشید

خیلی راحت می‎توانیم ببینیم که جهان اطراف ما سرشار از تراژدی، اندوه و ظلم است. بنابراین بسیاری از افراد از توجه به سایرین دست می‎کشند و احترام کمی برای کمک به سایرین قائل می‎شوند مگر این پشت آن یک انگیزه دیگری باشد.

نتیجه این است که اغلب اوقات مسیر خود را گم می‎کنیم چون قطب‎نمای اخلاقی ما شکسته است. اما همانطور که ما نیروی تخریب، آسیب زدن و نابودی را داریم، همچنین قدرت یک تاثیرگذاری مثبت روی جهان در اختیار ما گذاشته شده است. این چیزی است که دالایی لاما نام آن را یک نیرو برای خیر می‎گذارد.

ما می‎توانیم با برداشتن قدم‎های کوچک به یک نیروی مثبت تبدیل شویم. با سایرین مهربان‎تر برخورد کنیم. بخشش را تمرین کنیم. سعی کنیم همیشه منصف باشیم، تمام کارهایی که انجام می‎دهیم واضح باشد و جوابگوی اعمال خود باشیم.

با برخورد برابر با افراد، رعایت صداقت و مسئولیت‎پذیری اشتباهات، می‎توانید یک زندگی شاد، مثبت و رضایت‎بخش را تجربه کنید.

8) از خشم و عصبانیت در جهت مثبت استفاده کنید

اوقاتی وجود دارد که ممکن است از نظر اخلاقی چیزی باعث ایجاد خشم در ما شود چون حس می‎کنیم ناعادلانه و غیرمنصفانه است.

ما می‎توانیم برای حق مبارزه کنیم و ظاهرا چنین چیزی خوب است. اما نیاز به زحمت زیادی نیست که به خشم خود اجازه بدهید شما را از یک سازنده به یک تخریبگر تبدیل کند.

برای این که قلب و ذهن خود را از افکار منفی پاک کنید، باید یاد بگیرید از خشم و عصبانیت خود در انجام کارهای مثبت استفاده کنید.

ممکن است خشم شما به حق باشد، ولی اگر رفتارتان آسیب‎زننده یا مخرب باشد، تغییر مثبت و مفیدی که امیدوار به ایجاد آن بودید را از بین خواهد برد. فراموش نکنید حتی نسبت به افرادی که مخالف آن‎ها هستید یا از آن‎ها خشم دارید، مهربانی و درک خود را نشان دهید. با انجام این کار، می‎توانید یک تغییر ماندگار و مثبت به وجود آورید.

9) قدرت تغییر در درون شما است

برای این که چرخه منفی که داخل آن اسیر شدید را از هم بپاشید، باید بپذیرید که قدرت تغییر یعنی پذیرفتن مثبت‎گرایی، باید از درون شما بیاید. هیچکس دیگری نمی‎تواند این کار را برای شما انجام دهد.

تنها شما می‎توانید ذهنیت خود را با پذیرفتن و ایجاد تغییر مثبت تغییر دهید و اصلاح کنید.

اولین گام شروع به تغییر یک شخصیت کاملا متوجه خود، غرق خویش و ذهنیت منفی‎گرا است. به راه‎هایی توجه کنید که توسط آن‎ها می‎توانید درک و مهربانی خود را به سایرین نشان دهید.

چیزی را شناسایی کنید که احساس می‎کنید نیاز به پیشرفت و بهبود دارد، چیزی که به سایرین کمک خواهد کرد. وارد مجموعه یک سازمان یا نهضتی شوید که بزرگ‎تر از خودتان است و احساس کنید چقدر توجه به ایجاد چیزی مثبت به جای اسارت در زندان افکار منفی نشاط‎بخش است.

فراموش نکنید در نهایت این مسئولیت خود شما است که یک فرد سالم‎تر و مثبت‎تر از خود به وجود آورید.

توضیحات:تغییر افکار

ارسال دیدگاه

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید