کتابخانه و موزه ملی ملک

کتابخانه و موزه ملی ملک

مجموعه فرهنگی کتابخانه و موزه ملی ملک یکی از مکان هایی است که علاقمندان به بازدید از موزه ها و اشیا و آثار قدیمی را به خود جذب می کند. در سال ۱۳۴۳ خورشیدی بانی موزه، به فکر ایجاد موزه‌ای از اشیای تاریخی و هنری افتاد در نتیجه کوشش کرد تا در کنار کتابخانه مجهز و غنی خود این موزه را ایجاد کند تا به آنچه که در نظر دارد برسد.

هدف بانی موزه این بود که محققان خارجی ضمن آشنایی بیشتر با مظاهر فرهنگ و تمدن ایران بتوانند به راحتی از نزدیک این نشانه های فرهنگی و هنری را ببینند. موسس موزه ملی ملک، برای تهیه اشیای موزه‌ با دقت نظر و مشورت با کارشناسان و اهل فن این اشیا را خریداری کرده است.

او چند سال پس از ایجاد موزه، همه آنچه که در موزه بود و شامل، لوازم و اشیای نفیس موزه‌ ای، گلدان، قلمدان، سکه، تمبر و دیگر چیزهای موجود در موزه اش را به دیگر موقوفات خود در آستانه قدس رضوی اضافه کرد.

آدرس کتابخانه و موزه ملی ملک: خیابان امام خمینی، خیابان ملل متحد (باغ ملی)

راه‌های دسترسی: از ایستگاه متروی امام خمینی می‌توان با چند دقیقه پیاده روی، به سادگی به این موزه دسترسی پیدا کرد.

ساعت بازدید: این موزه در 6 ماه اول سال از ۸:۱۵ لغایت ۱۶:۴۵، و در ۶ ماه دوم سال از ۸:۳۰ لغایت ۱۶:۱۵ پذیرای بازدیدکنندگان است. این موزه در روزهای جمعه و تعطیلات رسمی تعطیل است.

اشیا موزه: این موزه دارای نشخ خطی، سکه و نشان، آثار لاکی، آثار فلزی، نقاشی، فرش، آثار چوبی، خوشنویسی، آثار سنگی و شیشه‌ای، نگارگری، تمبر، آثار سفالی، سرامیکی و چینی، آثاری از عاج و استخوان، اسناد و فرامین، اسناد کتابخانه‌ای، نقشه، مطبوعات و نشریات و… است.

ارسال دیدگاه

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید