گردشگری تاریک، تجربه ای کاملاً نزدیک کاملاً بیگانه

گردشگری تاریک ، گردشگری سیاه یا گردشگری تلخ مسافران را به مکان‌هایی می‌برد که با تراژدی، رنج و مرگ  در جهان شناخته می‌شوند. مقصدهایی مانند مناطق جنگی، سایت های انفجاری هسته ای، زندان های نسل کشی، مقبره ها  و… مکان‌هایی هستند که برای گردشگران شگفت انگیز، خطرناک، عجیب و غریب و اغلب ترسناک اند.

چرا کسی در رابطه با گردشگری سیاه حرفی نمی‌زند؟

گردشگری تاریک ما را به مکان‌هایی می‌برد که اثرات عجیبی روی روان انسان می‌گذارد. این نوع از گردشگری مدت‌هاست که وجود دارد اما یکی از آن چیزهایی است که اکثر مردم واقعاً نمی‌خواهند در مورد آن صحبتی بکنند چرا که این سو برداشت ممکن است پیش بیاید که مردم از دیدن این مکان ها دچار لذت می‌شوند. اگر چه مردم لزوماً در بازدید از مکان‌های تلخ لذت نمی‌برند، اما هنگام تجربه گردشگری تاریک حسی سورئال و آدرنالینی عجیب به سمت آن‌ها سرازیر می‌شود علاوه بر این آدم ها می‌توانند با رفتن به این مناطق و دیدن تبعات سانحه هایی مانند نسل کشی، ترور، جنگ و خشونت به درک عمیق تری از جهان پیرامون خود برسند.

گردشگری تاریک

آیا توریست ها از دیدن رنج مردم لذت می برند؟

جیمز ویلکوکس، بنیان‌گذار یکی از سایت های معروف گردشگری (Untamed Borders ) که تورهای گردشگری تاریک برگزار می‌کند عقیده دارد: “اکثریت قریب به اتفاق افرادی که با ما سفر می‌کنند، به این مکان ها علاقه نشان می دهند زیرا آن‌ها می‌خواهند آنچه را که راجع به آن شنیده‌اند را از نزدیک تجربه کنند. یک کشور مانند افغانستان – که مردم زیاد در رابطه با آن در اخبار می‌شنوند – جایی است که آن‌ها احساس می‌کنند می‌توانند از نزدیک با مشکلات و درگیری‌ها آشنا شوند ، از طرفی کاملاً نزدیک و از طرف دیگر کاملاً بیگانه.

ما از آنچه می بینیم، می شنویم و می خوانیم از رسانه‌ها می گیریم در ذهنمان تصوراتی از نقاط مختلف جهان شکل می گیرد. متاسفانه در ذهن ما و اکثر مردم دنیا، اغلب این مکان ها به عنوان مکان‌هایی خطرناک و تاریک تلقی می‌شوند. با وجود اینکه، در واقع، این مکان ها ویژگی های بسیار زیادی مانند فرهنگ، قومیت و تاریخ غنی و… دارند که اهمیت بیشتری نسبت به وقایع تلخ در آن‌ها دارد.

لیست برخی از محبوب ترین مقصد های گردشگری تاریک در سراسر جهان است:

چرنوبیل، اوکراین

چرنوبیل گردشگری تاریک

شهر چرنوبیل شهری است که در 27 آوریل 1986 فاجعه هسته ای رادیواکتیو در آن رخ داده است. شهری که می توانید ماجراهای آن را در سریالی به همین نام مشاهده کنید. قبل از این فاجعه، چرنوبیل یک مرکز تجاری بود که بیش از 14000 ساکن داشت. امروزه بیشتر این منطقه به عنوان “منطقه ممنوعه چرنوبیل” شناخته می‌شود و یکی از مقاصد مهم گردشگری تاریک است اگر چه گزارش‌ها می گوید هنوز تعداد زیادی از مردم در این شهر زندگی می‌کنند.

قصر خورشید کومسوسان ، کره شمالی

قصر خورشید کومسوسان  گردشگری تاریک

همچنین به عنوان کاخ ، این کاخ در پیونگ یانگ کره شمالی وجود دارد معبدی برای کیم ایل سونگ، بنیان‌گذار کره شمالی، و پسرش کیم جونگ ایل، که هر دو پس از مرگ به عنوان رهبران ابدی کره شمالی معرفی شده‌اند. می گویند که ساختن این کاخ حداقل 100 میلیون دلار برای کره شمالی آب خورده. گردشگران خارجی تنها در پنج شنبه ها و یکشنبه به کاخ دسترسی می یابند و باید با راهنمای تور دولتی برای گردشگری وارد کاخ شوند.

موزه یادبود 11 سپتامبر، آمریکا

موزه یادبود 11 سپتامبر گردشگری تاریک

موزه قربانیان انفجار 11 سپتامبر 2001 و ماجرای برج های دوقلو، که 2977 نفر را کشت و بمب گذاری مرکز تجارت جهانی در سال 1993، که شش نفر را کشته است، در «زمین صفر» در نیویورک واقع شده است. در حال حاضر این موزه توسط موسسه غیر انتفاعی 9/11، با هدف جمع آوری کمک های مالی برای قربانیان و کسانی که در عملیات نجات و بازسازی شرکت دارند، اداره می‌شود.

اردوگاه های کار اجباری آشویتس، لهستان

آشویتس گردشگری تاریک

یکی از معروف ترین و پر بازدید ترین مقاصد گردشگری تاریک در لهستان واقع شده ، اردوگاه های کار اجباری در آشویتس به علت رنج یهودیان به دست رژیم نازی شناخته شده به عنوان محل بزرگترین قتل عام تاریخ از آن یاد می شود. پیش از 27 ژانویه 1945، هنگامی که سربازان شوروی بالاخره به اردوگاه رسیدند، حدود 5/1 میلیون نفر در این اردوگاه ها کشته شده بودند و آنها توانستند حدود 7000 زندانی گرسنگی را که هنوز زنده بودند نجات دادند. پبرآورد می شود که هر سال بیش از 250000  مسافر از این سایت تاریخی دیدن می‌ کنند.

موزه نسل ‌کشی تیول اسلنگ، کامبوج

موزه نسل ‌کشی تیول اسلنگ گردشگری تاریک

موزه نسل ‌کشی تیول اسلنگ در حومه پنوم پن (پایتخت کامبوج ) یکی دیگر از مقاصد گردشگری تاریک است. این موزه سابق بر این یک دبیرستان بود با پنج ساختمان مجزا. این ساختمان زمانی که خِمِرهای سُرخ (گروهی با تفکرات مائویستی که از ۱۹۷۵ تا ۱۹۷۹ بر کامبوج حکومت می‌کردند) روی کار آمدند به «اس-۲۱» تغییر نام داد و به مرکز شکنجه، بازجویی و اعدام تبدیل شد. در داخل زندان، زندانیان (از جمله مردان، زنان و کودکان) از شرایط وحشتناک رنج می برند و حتی برای فراموش نشدن این رنج ها، یک آرشیو عکس هم از آن دوران وجود دارد که دیدنش قطعا لذت بخش نخواهد بود.

ارسال دیدگاه

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید