۱۲ عبارت منفعل – تهاجمی که می‌تواند کسب و کار شما را از بین ببرد!

به من گفته‌اند کمی منفعل-تهاجمی هستم و تا زمانی که به ارزیابی برخی کلمات و عبارات مخربی که از آن‌ها استفاده می‌کردم، نپرداخته بودم، این موضوع را درک نکرده بودم. اگر با یک رفتار منفعل-تهاجمی مواجه شدید و اگر مثل من از آن فاصله گرفته باشید، قطعا می‌دانید که این راه هرگز بهترین راه برای حل و فصل اختلافات نیست.

رفتار پرخاشگرانه منفعل برای هر دو طرف درگیری ناامیدکننده و بی‌نتیجه است. این رفتار باعث می‌شود که شما و دیگران در محیط کار کمتر مورد اعتماد نباشید.

بعد از این که رفتار منفعل – تهاجمی‌ام باعث نابودی برخی روابطم شد، خیلی فوری تصمیم گرفتم مشکل را بفهمم تا بتوانم آن را حل کنم.

در ادامه به بررسی دوازده عبارت متداول منفعل – تهاجمی می‌پردازم که معانی واقعی‌شان پشت ظاهر آن‌ها پنهان است. از این به بعد هربار که با این عبارت مواجه شوید، می‌دانید که چگونه اندکی بهتر و موثرتر عمل کنید.

1)     خوبه

اخیرا بهترین دوستم توجه مرا به این عبارت جلب کرد. همانطور که او اشاره کرده هر زمانی که کسی به شما بگوید که همه چیز «خوب» است، در واقع همیشه به معنای مخالفت است. این یک چرخش موقعیت نقطه به نقطه به نظر می‌رسد. Signe Whitson در مجله روانشناسی امروز عنوان کرد: فرد پرخاشگر منفعل از عباراتی مانند «خوبه» برای بیان خشم خود به طور غیر مستقیم استفاده می‌کند تا ارتباط مستقیم و احساسی را قطع کند.

2)     نگران نباش

در واقع، شما نگران هستید. Christine Schoenwald در Thought Catalog توضیح می‌دهد این عبارت که من می‌گویم «نگران نباش» در واقع به معنی فریب و از سر باز کردن شما است. من در حقیقت آنچه را که احساس می‌کنم بیان نمی‌کنم و احساسم را تا زمانی که به مرز انفجار برسم، برای استفاده علیه شما نگه می‌دارم.

 

3)     هرطور که میخواهی

این عبارت می‌تواند در ابتدا به راحتی قابل پذیرش باشد، اما فریب نخورید. هر وقت که این جمله را بیان می‌کنید، نشان می‌دهید که آدم غیرصریحی هستید. شنیدن این عبارت ممکن است این طور نظر برسد که شما با برنامه همراه هستید، اما در درونتان به هیچ روی هیجان‌زده نیستید. در حالی فقط نمی‌دانید چگونه این احساستان را بیان کنید یا ممکن است فکرکنید یا که طرف مقابل‌تان آزرده خواهد شد.

4)     پیشاپیش سپاسگذارم

من از این عبارت وحشت دارم و بعضی اوقات هر روز با آن درگیرم. چون این عبارت در ابتدا معصومانه به نظر می‌رسد، اما تقریبا به این معناست که دیگران در مقابل درخواست و سوال شما تقریبا باید همان کاری را انجام دهند که شما انتظار دارید و این موضوع به رابطه شما و فرد دیگر آسیب می‌رساند.

  • من دربارهغافلگیر/ سردرگم/ کنجکاو بودم

هنگامی که این گونه جملات را می‌بینید یا می‌شنوید، می‌توانید مطمئن باشد که از آن برای پنهان شدن در برابر انتقاد استفاده می‌شود. Jennifer Winter به یاد می‌آورد زمانی که در The Muse کار می‌کرد، همکاری داشته است که از عبارتی مثل «سعی کنیم از سختی کار کم کنیم» استفاده می‌کرد. وینتر بیان کرد «این جمله مثل خنجر زدن از پشت بود زیرا رئیس آنجا حضور داشت» و این احساس مرا وادار کرد که بازخورد او را نادیده بگیرم.

  • من ناراحت نیستم!

این یکی رابطه مرا با همسر سابقم از بین برد. من هرگز احساسم را صادقانه نگفتم. اکنون یاد گرفته‌ام که آزادانه نظرات خود را صریح بیان کنم و با همسرم روراست باشم و در محل کار هم همینطور هستم. بله. این مرد دیوانه است. آن‌ها با تو روراست نیستند. دریافته‌ام که هروقت از این عبارت استفاده می‌کنم، احساس می‌کنم، نمی‌توانم با طرف مقابلم صادق باشم. یاد بگیرید چگونه احساس خود را بیان کنید.

  • هرچیزی

یکبار با یکی از دوستانم در یک پیام متنی دچار اختلاف شدم. زمانی که آنها پاسخ دادند «هرچیزی» من تقریبا به پشت بام رفتم که خود را به پایین بیاندازم. این پیام واقعا جنون‌آور بود. چون من می‌دانستم که آن‌ها به این موضوع اهمیت می‌دهند و چون نمی‌خواستند که بحث ادامه پیدا کند، این عبارت را فرستاده بودند در حالی که این عبارت نشان می‌دهد که طرفتان دیوانه است و شما هم همینطور! و این کمکی نمی‌کند.

  • خب

چطور یک کلمه دو حرفی می‌تواند مثل یک مشت عمل کند؟ از آنجایی که بیشتر اوقات پیام‌ها آشفته و بدون تکلیف به نظر می‌رسند و یا حالت تحریک‌آمیزی را نشان دهند. برای مثال «خب… امشب به سینما می‌رویم؟» یا «خب… ایمیل مرا دریافت کردید؟». شخص در طرف دیگر بحث به روشنی از این که شما هنوز پاسخ نداده‌اید پریشان و نگران است و این مشکل، زمانی است که شما صادقانه شانسی برای بازگشت به پاسخ دادن به آن‌ها ندارید.

یا این که کلمه خب می‌تواند شروع یک گفت‌وگوی ناراحت‌کننده باشد، وقتی افراد نمی‌دانند چگونه از پس چیزی بربیایند این کلمه را می‌گویند. هنگامی که کسی به من می‌گوید «:خب…» و یک مکث غیرعادی می‌کند. من میل مقاومت‌ناپذیری دارم که بگویم :«خب … چی؟!»

  • فقط میخواستم بدانم

شما زمانی با این جمله روبه‌رو می‌شوید که کسی از شما یک درخواست غیرمنطقی می‌کند. به طور مثال «می‌خواستم بدانم که اگر فردا در شهر هستید می‌توانستم برادرم را بیاورم تا شما او را به ایستگاه قطار ببرید؟» حتی اگر شما در شهر باشید، ایستگاه قطار ممکن است در جایی دور از شما باشد. به عبارت دیگر این شخص می‌داند که نباید از شما درخواست چنین کمکی را بکند اما این کار را می‌کند. البته به یاد داشته باشید که گاهی افراد خجالتی زمانی که از شما می‌خواهند با آن‌ها جایی بروید یا کاری بکنید این سوال را می‌پرسند. مثلا «می‌خواستم بدانم دوست دارید با من به سینما بروید؟»

  1. فقط شوخی کردم

طعنه زدن یکی از متداول‌ترین مظاهر پرخاشگری منفعلانه است، اگر کسی نظری می‌دهد که شما را ناراحت می‌کند و این چیزی است که او می‌خواسته، پس می‌دانید که نظرش شوخی نبوده است. این یعنی افراد با گفتن این جمله احساسات واقعی خود را پشت آن پنهان می‌کنند. استفاده از این عبارت در یک رابطه یا (گاهی) در مقابل دیگر افراد بسیار مخرب است.

  1. امیدوارم ارزشش را داشته باشد

این عبارت ظاهرا باید واضح باشد. مشخص است کسی یا کسانی که با آن‌ها در ارتباط برقرار کرده‌اید، نمی‌خواهند کاری را انجام دهید. اما به خوبی آگاه هستند که شما در هر صورت آن کار را انجام خواهید داد. در این موقعیت آن‌ها به جای بیان نگرانی خودشان، از این عبارت منفعل-تهاجمی استفاده می‌کنند تا آن‌ را تبدیل به موضوع اصلی کنند.

همچنین این افراد از شما می‌خواهند تا بعدا درباره موضوع به آن‌ها بگویید و در نهایت دوباره از این عبارت در ارتباط با شما استفاده کنند. این عبارت بسیار شرم‌آور است!

  1. چی فکر میکنی؟

در بیشتر موارد این عبارت را کاملا بی‌ضرر یافتم. مثل مواقعی که از کسی بپرسیم درباره شام چه فکری می‌کند و … به هر حال گاهی این عبارت می‌تواند به عنوان راهی برای کسی که دچار سردرگمی شده است در به کار برود. مثلا «عملکرد شما در کار خوب نبود. چی فکر می‌کنی؟» یا «من از کیفیت انجام این کار راضی نبودم چی فکر می‌کنی؟» هر دوی این عبارات از جمله عبارات منفعل – تهاجمی است و به روابط شما با افراد آسیب می‌زند.

درباره این مقاله چه فکر می‌کنید؟

چه عبارات دیگری استفاده می‌کنید که منفعل- تهاجمی است؟!

توضیحات: شکست کسب و کار

ارسال دیدگاه

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید