5 مطلبی که کارآفرینان هرگز نباید در شبکه‌های اجتماعی منتشر کنند

رسانه اجتماعی فرصتی عالی در اختیار شما برای برندسازی و افزایش درگیری به شکل صحیح قرار می‎دهد اما از طرفی نشان می‎دهد هویت شرکت شما واقعا چه چیزی است و می‎تواند همه چیز را کاملا خراب کند.

یک راست سر اصل مطلب می‎رویم: اشتباهی که سال 2014 شرکت American Apparel در رسانه اجتماعی مرتکب شد.

این شرکت برای تبلیغ فروش فوق‎العاده 4 جولای خود توئیتی ارسال کرد که تصور می‎کردند تصویر آتش‎بازی‎ است. اما تصور آن‎ها اشتباه بود و تصویر انفجار فضاپیمای چلنجر در سال 1986 را منتشر کردند. مردم واکنش خوبی به آن نشان ندادند و بسیاری از افراد تعقیب این برند را در محیط آنلاین متوقف کردند.

گرچه شرکت‎ها می‎توانند از چنین اشتباهی درس بگیرند، اما انجام این کار به معنای هدر رفتن وقت و هزینه‎ای است که باید برای رشد شرکت استفاده شود. بنابراین، پیش از این که اشتباهی در حد برند American Apparel انجام دهید، با 5 مطلبی آشنا شوید که کارآفرینان هرگز نباید در رسانه اجتماعی منتشر کنند.

1. مسائل سیاسی و مذهبی

در گذشته در بین عموم مردم در مورد مذهب و سیاست صحبت نمی‎کردند. پایبندی به آن هنوز یک قانون خوب برای کارآفرینان است. اگر قصد دارید بخشی از پایگاه مشتریان خود را جدا کنید، هیچ چیزی این کار را بهتر از انتشار یک دیدگاه سیاسی یا بیانیه نادرست سیاسی انجام نمی‎دهد. کافی است که از روزان بار و کتی گریفین (بازیگران آمریکایی) بپرسید.

ترجیح می‎دهید مشتریان‎تان را راضی و وفادار به خدمات و محصولات خود نگه دارید؟ به نیازها و نگرانی‎های فوری آن‎ها توجه کنید. مشتریان شما چه چیزی می‎خواهند؟ رویای چه چیزی را در سر دارند؟ از چه چیزی می‎ترسند؟ زمانی که مطالب رسانه اجتماعی خود را معطوف به نیاز مشتریان و نه باورهای خودتان می‎کنید، کسب و کار شما در جهت درست به حرکت ادامه خواهد داد که به معنای سود بیشتر و فاجعه‎های کمتر است.

2. همیشه در مورد خودتان صحبت کنید

اطلاع‎رسانی در مورد فروش بزرگ این هفته‎تان مهم است. اما، هیچ کس دوست ندارد بارها و بارها و بارها در مورد آن بشنود. درست همانطور که شما از دیدن تصاویر شام خاله خود در فیس‎بوک خسته می‎شوید، مردم از شنیدن اخبار زیاد در مورد کسب و کار شما خسته می‎شوند. تعادل ایجاد کنید.

زمانی که با رسانه اجتماعی سر و کار دارید، باید بیشتر از یک کسب و کار باشید و باید در بهبود زندگی مشتریان خود نقش یک همکار را ایفا کنید.

در مورد سایر ایده‎پردازان در حوزه فعالیت خود صحبت کنید. به مردم نشان دهید که متوجه هستید افراد باهوش دیگری به جز شما وجود دارند. اطلاعاتی را در اخیار آن‎ها قرار دهید که برای مشتریان‎تان فورا مفید یا سرگرم‎کننده باشد.

احتمالا قبلا نیز اصطلاح «بازاریابی محتوا» را شنیده‎اید. یک راز کوچک در مورد این استراتژی وجود دارد: زمانی که آن را به درستی انجام دهید، تا دلتان بخواهد می‎توانید تبلیغ کنید. تا زمانی که تبلیغ را با ملایمت انجام دهید و آن را در انتهای یک محتوای بسیار عالی و درجه یک بگذارید، تعقیب‎کنندگان شما ناراحت نمی‎شوند و در واقع احتمال تبدیل آن‎ها به خریدار بیشتر می‎شود.

3. انتشار مطالب منفی در مورد مشتریان یا جهان اطراف‎تان

افراد به این دلیل به صفحات اجتماعی شما نمی‎آیند که در مورد مسائل بدی که در جهان رخ می‎دهد به آن‎ها یادآوری کنید. آن‎ها به دنبال چیزی تازه هستند، چیزی که به آن‎ها برای فراموشی اخباری کمک کند که 24 ساعت می‎گوید دنیا در حال ویرانی است. هر چه زودتر در مورد مسائل منفی شروع به صحبت کنید، آن‎ها زودتر محصولات و خدمات شما را فراموش می‎کنند.

جنبه بدتر ماجرا این است که شما را با منفی‎گرایی ارتباط می‎دهند و برندتان را از فیدهای خود حذف می‎کنند. اجازه دهید چنین اتفاقی رخ دهد تا مرگ حضور شما در رسانه اجتماعی فرا برسد.

اگر نمی‎توانید یک جنبه مثبت در مطالب خود پیدا کنید، آن را منتشر نکنید و منظور ما صحبت نکردن در مورد لباس کثیف مشتریان یا حتی رقبا است. چنین چیزهایی را در اتاق جلسات و به دور از رسانه اجتماعی مطرح کنید. نوع محتوا یک عامل دافعه بسیار مهم برای کاربران رسانه اجتماعی است و هر چیزی که آن‎ها را دور کند این بهانه را به آن‎ها می‎دهد از شما دور شوند.

4. به‎روزرسانی‎های بیش از حد

هر رسانه اجتماعی آستانه تکرار پست خود را دارد. در توئیتر، شما می‎توانید هر روز چند پست منتشر کنید تا زمانی که این کار در فواصل زمانی مختلف انجام شود. در سایر پلت‎فرم‎ها مانند اینستاگرام و فیس‎بوک، آستانه تحمل کاربران روزی یک پست است.

مهم نیست چقدر محتوای شما عالی است، اگر فید طرفداران خود را اشغال کنید، تا مدت زمان زیادی این رفتار را نمی‎توانید ادامه دهید چون بدون کوچکترین تردید دست از تعقیب شما می‎کشند. بنابراین در مورد تعداد دفعات پست و پیگیری آن‎ها خوب تحقیق کنید.

اگر مطلب الهام‎بخشی دارید که باید در قالب محتوای طولانی گفته شود، از آن به عنوان یک فرصت برای انتشار مطالب در طول هفته یا حتی ماه بعد استفاده کنید. چنین استراتژی تضمینی برای این خواهد بود که پست‎های شما تازه و مفید هستند و طرفداران شما با ادامه حضور خود آن‎ها را خواهند دید.

5. محتوای غیر اجتماعی

رسانه اجتماعی برای اجتماعی بودن ساخته شده است. مکانی برای انتشار اطلاعیه‎های رسمی داخل روزنامه یا محتوای خسته‎کننده، نطق یا هر گونه مکالمه یک طرفه نیست. چنین چیزهایی به PRWeb تعلق دارد.

اگر فردی شما را در رسانه اجتماعی تعقیب می‎کند، به راحتی می‎توانیم فرض کنیم که آن‎ها اطلاعاتی در مورد شرکت شما دارند و در گذشته از خدمات یا محصولاتی که عرضه می‎کنید استفاده کردند.

بنابراین از رسانه اجتماعی به عنوان محلی برای تماس سرد یا یک فیلم تبلیغاتی استفاده نکنید. به روشی با آن برخورد کنید که مشتریان شخصیت شرکت شما را درک کنند.

برای ایده گرفتن در این مورد بهتر است اکانت توئیتر شرکت Wendy’s را بررسی کنید. آن‎ها تمام روز در مورد سیب‎زمینی سرخ‎کرده و همبرگر صحبت نمی‎کنند. آن‎ها مطالب خنده‎دار و مفید منتشر می‎کنند تا مردم را درگیر کند و باعث به اشتراک‎گذاری پست‎‌ها شود.

زمانی که آن‎ها در مورد فست فود صحبت می‎کنند، اغلب اوقات نیشدار و انتقادی است. در نتیجه، پست‎هایشان به دفعات مجددا توئیت می‎شود و برای آن نظر می‎فرستند و با وجود این که Wendy’s یک شرکت فوق‎العاده بزرگ است، به نظر‎ کاربران برای پست‎های خود پاسخ می‎دهد. چنین ارتباط دو طرفه و هوشمندانه پایگاه بزرگ و متعصبی از طرفداران به وجود آورده است.

امتیاز ویژه: مطالبی که نمی‎توانید تایید کنید

قبول دارم که قول دادم در مورد 5 مطلبی صحبت کنم که کارآفرینان نباید هرگز در رسانه اجتماعی منتشر کنند، ولی باید یک نکته دیگر را مطرح کنم چون تقریبا چند سال قبل به من صدمه زد.

در دوران اخبار جعلی، نمی‎توانید با عواقب انتشار اخباری که قادر به تایید آن‎ها نیستید کنار بیایید. هرکسی با مسائل جعلی یا دروغین برخورد دفاعی می‎کند و شما نیز باید همین رفتار را داشته باشید. یعنی مطلب را تا زمانی که اطلاعات داخل آن را تایید نکردید پست نکنید یا به اشتراک نگذارید.

چنین چیزی همچنین شامل تصاویری که استفاده می‎کنید می‎شود. کافی است ماجرا American Apparel را به یاد آورید.

البته منظور این نیست که پیش از انتشار هر مطلب شدیدا باید در مورد آن تحقیق کنید، بلکه فقط باید مطمئن شوید که به منابع اطلاعاتی خود توجه دارید و تنها مطالب منابع معتبر را به اشتراک می‎گذارید یا از آن‎ها الهام می‎گیرید.

از نکات بالا پیروی کنید تا بتوانید پایگاهی از طرفداران متعصب به وجود آورید و از حوادث ناگواری دوری کنید که باعث عصبانیت و افسردگی بسیاری از کاربران رسانه اجتماعی می‎شود.

از رسانه اجتماعی به عنوان ابزاری برای کسب و کار خود استفاده کنید و به این پلت‎فرم‎ها اجازه ندهید از شما استفاده کنند. روی پیام‎های مثبت تمرکز کنید تا به واسطه آن بتوانید امپراتوری کسب و کار خود را بسازید.

توضیحات: کارآفرین موفق

ارسال دیدگاه

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید