چگونه در لینکدین بازاریابی کنیم؟

لینکدین یکی از شبکه‌های اجتماعی است که افراد زیادی از اقشار مختلف در آن جمع شده اند. در این شبکه حرفه‌ای، افراد تجربیات و مهارت‌های خود را با سایر افراد به اشتراک می‌گذارند. به همین علت لینکدین را به عنوان بزرگ‌ترین شبکه اجتماعی کسب و کار در دنیا می‌دانند. این شبکه بیش از 300 میلیون کاربر از سراسر دنیا دارد که از این طریق با هم در ارتباط هستند. معمولا در هر جایی که می‌توان گروهی را در کنار هم جمع کرد، بازاریابی و روش‌های برندینگ نیز می‌توانند مؤثر باشند. دفتر مرکزی این شبکه در کالیفرنیا واقع شده است و در اقصی نقاط دنیا نیز دفاتر متعددی دارد.

مزایای بازاریابی در لینکدین

هر چند ممکن است لینکدین در کشور ما به اندازه شبکه‌هایی اجتماعی دیگر مانند اینستاگرام شناخته شده نباشد ولی یکی از بهترین روش‌هایی است که هر کسی می‌تواند از آن برای توسعه کسب و کار خود بهره ببرد.

اولین مزیتی که این شبکه گسترده مجازی در دنیا دارد، مناسب بودن آن برای پست‌های مختلف است. این شبکه پاتوق افراد حرفه‌ای است و اعضای آن می‌توانند در قالب گروه‌های کاملا تخصصی گرد هم آیند و تبادل اطلاعات را به مراتب بهتر انجام دهند. لینکدین به عنوان یک ابزار تحقیق و بررسی برای کسانی است که قصد دارند کسب و کار بهتری داشته باشند. همچنین در آن می‌توان به گروه‌ها پیوست و شرکت‌های مختلف فعال در حوزه کاری خود را دنبال کرد.

از دیگر مزیت‌هایی که لینکدین برای بازاریابی خدمات و محصولات شما به ارمغان می‌آورد، شروع کار با افراد حرفه‌ای است که از تکنولوژی‌های روز دنیا بهترین بهره را می‌برند و کسب و کار خود را جلو می‌برند. از این رو تبلیغات و بازاریابی در این فضا کاملا هدفمند صورت می‌گیرد و بازدهی بالایی خواهد داشت.

چگونه بازاریابی و جذب مشتری را در لینکدین انجام دهیم؟

با توجه به این که بازاریابی باید در یک محیط پر مخاطب انجام گیرد، لینکدین به عنوان یک شبکه اجتماعی هدفمند و جهانی جزو بهترین گزینه‌هایی است که در دسترس است. گروه‌هایی که در این شبکه وجود دارند تخصصی هستند و می‌توانید بر این اساس گروه‌هایی را که به عنوان بازار هدف اصلی کسب و کار شما هستند، پیدا کنید و در آن‌ها فعالیت‌های بازاریابی و تبلیغاتی خود را انجام دهید.

پیدا کردن گروه‌های مختلف برای بازاریابی در لینکدین

هر شبکه اجتماعی روال کار مربوط به خود را دارد و باید آموزش‌های لازم برای بهره بردن از آن را بدانید. برای بازدهی بیشتر و سریع‌تر بهتر است گروه‌های متناسب با کسب و کار خود را پیدا کنید. ابزارهای مختلفی برای جستجو در لینکدین وجود دارد که به کمک آن‌ها می‌توانید گروه‌هایی مورد علاقه خود را پیدا کنید و آن‌ها را دنبال کنید. می‌توان با جستجوی کلید واژه‌های مربوط به کسب و کار خود، گروه‌هایی را که مشتریان احتمالی‌تان در آن‌ها حضور دارند پیدا کنید. باید بتوانید مشتریان بالقوه را در این فضا پیدا کنید و آن‌ها را به مشتری واقعی تبدیل کنید. اگر گروه‌هایی با افراد حرفه‌ای و هدفمند پیدا کنید از بازاریابی خود بهتر نتیجه می‌گیرید.

همچنین در صورتی که افراد تأثیرگذار در این گروه‌ها افرادی قوی باشند تأثیر اطلاعاتی که به گروه می‌دهید به مراتب بیشتر است زیرا در این مدل گروه‌ها، صحبت‌های اضافی و زائد کمتر به چشم می‌خورد.

حتی می‌توانید گروه‌هایی را با توجه به نیاز خود دایر کنید و اطلاعات لازم را در خصوص محصولات یا خدماتتان و مزایایی که برای مصرف کننده دارند در این گروه‌ها منتشر کنید. بدین صورت ضمنی اقدام به بازاریابی برای خدمات و محصولات خود می‌کنید.

صفحه شرکتی خود را در لینکدین بهینه سازی کنید

اگر از همان ابتدای کار اقدام به تأسیس یک صفحه شرکتی کنید، خریداران بیشتری را جذب می‌کنید. این صفحات به مخاطب نیاز وافری دارند. اولین مرحله بهینه سازی باید برای جستجو انجام گیرد. بازدید از صفحاتی که برای مخاطبان خاصی بهینه شده‌اند، بازدید بهتری خواهند داشت. برای این کار باید مراحل زیر را دنبال کنید.

  • کلمات کلیدی درج کنید: در بخش اطلاعاتی مربوط به پروفایل شرکت، باید کلمات کلیدی مناسبی انتخاب کنید. این کلمات باید کاملا متناسب با کار شما باشند. برای یافتن یک کلمه کلیدی خوب باید بدانید مشتریانتان چه کلماتی را بیشتر جستجو می‌کنند.
  • ایجاد لینک به صفحه لینکدین شرکت: ایجاد لینک در صفحه مربوط به شرکت خود در لینکدین از سایت‌ها و وبلاگ‌های دیگر باعث می‌شود تا رتبه صفحه لینکدین را به مراتب بالاتر برود.
  • اشتراک گذاری مطالب: اگر مطالب مرتبط با کسب و کار خود را با دیگر گروه‌ها به اشتراک بگذارید، تعداد بازدید کنندگان صفحه خود را افزایش می‌دهید. یکی از راه‌های افزایش اعتماد کاربران، افزایش تعداد بازدید کنندگان از صفحه شرکت است. افزودن پلاگین تعداد فالورهای صفحه لینکدین یکی از راه‌هایی است که تعداد بازدید کنندگان را افزایش می‌دهد. برای این کار مراحل زیر را باید انجام دهید:
  • در صفحه شرکت خود، آدرس https://developer.linkedin.com/plugins/follow-company را وارد کنید.
  • با اکانت مربوط به لینکدین خود وارد شوید و کد پلاگین را کپی کنید.
  • این کد را به صفحاتی از سایت خود اضافه کنید.

البته از این روش زمانی استفاده می‌شود که تعداد کاربران صفحه لینکدین بالا باشد و افزودن مدیا به صفحه باعث افزایش بازدهی بازاریابی شود.

علاوه بر این که خودتان می‌توانید این کار را انجام دهید، از اسپانسر لینکدین نیز می‌توانید استفاده کنید و در ازای پرداخت هزینه، کسب و کار خود را برای مشتریان احتمالی تبلیغ کنید.

البته امکانات پولی لینکدین برای ایرانیان داخل کشور قابل استفاده نیست.

به کار گرفتن ابزار تبلیغات لینکدین

 برخی ابزارها مانند Ad Campaigns جزئی از سیستم اسپانسری است که در لینکدین استفاده می‌شود و باعث می‌شود تا بتوانید کمپین‌هایی را برای بازاریابی در این شبکه اجتماعی، ایجاد کنید. تگ منیجر گوگل نیز یکی از ابزارهای آنالیزگر است که می‌توانید به کمک آن لینک‌های تبلیغاتی خود را بررسی کنید. برای این نوع بازاریابی و تبلیغ نیز باید هزینه پرداخت کنید که در ایران ممکن نیست.

تبلیغات و بازاریابی رایگان در لینکدین

شاید برای کسب و کارهای نوپا که هنوز نمی‌توانند به راحتی هزینه‌های جانبی خود را مدیریت کنند، بهترین روش، تبلیغات رایگان باشد. هنگامی که وارد اکانت خود در لینکدین می‌شوید، منوی HOME در سمت چپ و بالا به شما این امکان را می‌دهد که عکس، مقاله، ویدیو و … را ارسال کنید.

ارسال ایده و بازاریابی لینکدین

برای ارسال ایده در لینکدین باید در کادری که مربوط به ورود متن یا ایده است Share an artcle,….or idea، عبارت یا لینک صفحه مورد نظر خود را وارد کنید. باید دقت داشته باشید که در هر ایده یک لینک بیشتر درج نکنید و روزی فقط یک پست لینک دار ارسال کنید. در غیر این صورت اکانت شما به دلیل اسپم شناخته شدن حذف می‌شود.

درج مقاله در لینکدین و بازاریابی کسب و کار

درج مقاله در لینکدین بدین صورت است که روی دکمه در بخش زیرین کادر ایده کلیک می‌کنید و می‌توان مقاله را به ترتیب زیر در آن درج کرد.

  • عکس بالای مقاله قرار می‌گیرد.
  • عنوان و متن مقاله به ترتیب اول و بعد از آن قرار می‌گیرند.
  • درج عکس، کد، ویدیو و … در متن مقاله قرار می‌گیرد.

همچنین با کلیک روی دکمه می‌توانید هشتک نیز درج کنید که علاوه بر این که قابلیت جستجو را به مقالات شما می‌دهد، از آن به عنوان برچسب و مرتبط کردن مقالات دیگر به مقاله شما نیز می‌تواند استفاده شود.

استفاده از @ در لینکدین

لینکدین علاوه بر ارسال مقالات به صفحات مختلف، به شما این امکان را می‌دهد تا افراد یا کاربران خاصی را به صفحات یا مقاله خود لینک کنید تا متوجه مقاله شما شوند. برای این که افراد را در پستی تگ یا منشن کنید باید از @ استفاده می‌کنید. از این رو به کمک این کاراکتر می‌توانید مشتریان خاص خود را از درج مقاله یا محتوای خاصی که ثبت کرده‌اید، مطلع کنید.

برای این که افراد زیادی را به متن خود لینک کنید، به جای لینک کردن تک تک این افراد، می‌توانید یک فایل متنی مجزا که فهرست مشتریان را در خود جای داده است، آماده کنید. ابتدا @ را به ابتدای نام همه آن‌ها وارد کنید و آن را در زیر لینک مربوط به مقاله وارد کنید. از این طریق افرادی که در فهرست مشتریان خاص شما قرار دارند به یک باره در متن شما لینک می‌شوند و به سرعت از مقاله جدید یا آگهی‌های مربوط به فروش محصولات و خدمات اطلاع می‌یابند.

نکاتی که در زمان بازاریابی با لینکدین باید بدانید

برای این که بازاریابی را به خوبی انجام دهید، هر چه بهتر و حرفه‌ای‌تر عمل کنید، قطعا کارایی شما و به تبع آن بازدهی آگهی و تبلیغاتتان افزایش می‌یابد. از این رو باید از همان ابتدا، صحیح کار کنید. پروفایلتان را حرفه‌ای بنویسید و آن را ناقص رها نکنید. هنگامی که یک پروفایل کامل به کاربران نشان می‌دهید، به کسب و کارتان نیز اعتبار می‌دهید.

هر چه تبلیغاتتان غیرمستقیم انجام گیرد تأثیر بیشتری روی مشتریان احتمالی دارد. امروزه اکثر افراد روی تبلیغات حساسیت نشان می‌دهند و از آن‌ها می‌گریزند.

اسم کاربری‌تان را کامل وارد کنید و آن را مرتبط با کسب و کار خود انتخاب کنید تا افراد در همان ابتدا بدانند با چه کسب و کاری طرف هستند و چه خدمات یا محصولاتی در این بین ارائه می شود.

هر چه تبلیغات و آگهی‌های خود را به روز کنید، قطعا تأثیر بیشتری بر کسب و کار خود می‌گذارید و بازدهی بیشتری می‌بینید. باید بتوانید برای مخاطبان خود هر روز اطلاعات جدید و به روز داشته باشید.

بازاریابی در لینکدین, تبلیغات درلینکدین, بهینه سازی صفحه لینکدین

ارسال دیدگاه

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید