چگونه هنگام مسافرت از محیط زیست محافظت کنیم؟

اگر هنگام سفر نگران آسیب نرساندن طبیعت و مراقبت از محیط زیست هستید، در این بخش قصد داریم چند راهکار کاربردی به شما پیشنهاد دهیم. سفر با حفظ سلامت محیط زیست یا سفر سبز شاید در ابتدای راه کمی برایتان سخت باشد اما اگر در هر سفر آن را رعایت کنید به زودی به آن عادت خواهید کرد. بدون شک زمانی که شما بدانید هنگام سفر و بعد از آن تاثیر مثبتی روی محیط می‌گذارید، احساس و تجربیات شما از سفر لذت بخش‌تر خواهد شد. در ادامه به شما چند پیشنهاد ارائه می‌دهیم تا سفر بعدیتان با محیط زیست دوستانه‌تر باشد.

از کشورهای طرفدار محیط زیست بازدید کنید

با افزایش نگرانی و توجه به محیط زیست و صنعت توریسم، اکوتوریسم (توریسم سازگار با محیط زیست) به یکی از اولویت‌ها در بسیاری از کشورها تبدیل شده است. اگر قصد سفر به یک کشور جدید دارید، بهتر است کشورهایی مانند نیوزلند، سوئیس، ایسلند، کاستاریکا و ساموآ و کشورهایی را که با محیط زیست مهربان هستند، انتخاب کنید.

برای مثال کشور ساموآ، تورهایی را به گردشگران پیشنهاد می‌دهد که در آن افراد به انجام فعالیت‌هایی مانند مسابقات دوچرخه سواری، دو، غواصی و شنا که آسیبی به محیط زیست نمی‌رساند ترغیب می‌‌شوند.

در هتل‌های دوستدار محیط زیست اقامت کنید

انتخاب مناسب محل اقامت شما به عنوان یک توریست مساله مهم دیگری است که هنگام سفر باید به آن توجه کنید. به جای انتخاب یک هتل لوکس و لاکچری به دنبال پیدا کردن هتل‌های دوستدار محیط زیست باشید.

در حال حاضر در بسیاری از کشورهای جهان هتل‌هایی وجود دارد که برنامه‌های مختلفی جهت بازیافت مناسب، استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر برای روشنایی، صرفه جویی در آب و غیره اجرا می‌کنند تا میزان آسیب به محیط زیست را تا حد ممکن کاهش دهند. این هتل‌ها تاثیر مثبتی بر محیط زیست می‌گذارند، بنابراین حمایت از آن‌ها در هر شرایطی لازم است.

از شرکت‌های ارائه دهنده تورهای سبز استفاده کنید

مانند هتل‌های دوستدار محیط زیست، شرکت‌ها و آژانس‌های مسافرتی زیادی نیز در سراسر جهان وجود دارند که تورهای گردشگری خود را با رعایت نکات مهم در حفظ محیط زیست برگزار می‌کنند. این تورها در کنار داشتن برنامه‌های مفرح برای گردشگران، برنامه‌هایی جهت حمایت از محیط زیست نیز اجرا می‌کنند. بهتر است قبل از جست و جو برای پیدا کردن یک آژانس مسافرتی، شرکتی را انتخاب کنید که محافظ محیط زیست باشد.

پیاده روی و دوچرخه سواری کنید یا از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنید

هنگامی که به مقصد رسیدید، برای بازدید از مکان های تاریخی و طبیعی سعی کنید پیاده روی یا دوچرخه سواری کنید یا از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنید. شرکت در مسابقات دوچرخه سواری یا گشت و گذار در مسیرهای پیاده روی تعیین شده، هم به شما کمک می‌کند با مردم محلی و فرهنگ آن‌ها بیشتر آشنا شده و هم تاثیرات منفی روی محیط زیست را تا حد زیادی کاهش دهید.

بسته بندی هایی که قابلیت استفاده مجدد دارند را همراه ببرید

شما به عنوان یک گردشگر که به محیط زیست احترام می‌گذارید، بهتر است وسایلی را برای بسته بندی به کار ببرید که قابلیت استفاده مجدد دارند. در سفرهای خود برای بسته بندی مواد مختلف، کیسه‌هایی با قابلیت استفاده مجدد را به کار ببرید و به هیچ عنوان از کیسه‌های پلاستیکی استفاده نکنید.

سعی کنید بر محیطی که در آن سفر می‌کنید تاثیر مثبت بگذارید

سعی کنید به جای استفاده از لیوان‌ها و ظروف یک بار مصرف، وسایلی همراه خود ببرید که قابلیت استفاده مجدد دارند. جالب است بدانید که بسیاری از کافه‌ها به مشتریان خود اجازه می‌دهند که لیوان‌های چند بار مصرف خود را بعد از صرف نوشیدنی همراه خود برده تا مجددا نیز از آن استفاده کنند. این مساله از ایجاد پلاستیک و مواد اضافی در محیط زیست تا حد زیادی جلوگیری می‌کند.

مصرف انرژی خود را کاهش دهید

به حداقل رساندن میزان مصرف انرژی روزانه در سفر یکی از ساده ترین کارهایی است که می‌توانید برای حفاظت از محیط زیست انجام دهید، اما متاسفانه افراد بسیاری زحمت انجام آن را به خود نمی‌دهند! استفاده از سیستم تهویه، سرمایش و گرمایش مطبوع و مناسب، نگرفتن دوش‌های طولانی، خاموش کردن چراغ‌ها بعد از خروج از اتاق و هتل از جمله کارهایی است که می‌تواند تجربه یک سفر سازگار با محیط زیست را برای شما به ارمغان بیاورد.

اگر در هتل دوستدار محیط زیست اقامت ندارید، در هتل همانند خانه خود رفتار کنید. از خودتان بپرسید که آیا نظافت هر روزه و استفاده از ماشین لباسشویی لازم است؟ به جای آن که هر روز ملافه‌ها و حوله‌های خود در هتل را برای شست و شو تحویل دهید، تنها زمانی که واقعا احساس کردید نیاز به شست و شو دارند به هتل اطلاع دهید. اگر هر مسافر این تغییرات و کارهای کوچک را در حین سفر خود انجام دهد، شاهد تغییرات بزرگ و تاثیر مثبت روی کره زمین و محیط زیست خواهیم بود.

محافظت از محیط زیست, سفر در طبیعت

ارسال دیدگاه

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید