درباره علاقه شگفت‌انگیز مردم کره به عجله کردن چه می‌دانید؟

چطور مردم کره در عرض چند دهه از نشا برنج به دانلود از تورنت رو آوردند؟

این مطلب تجربه شخصی نویسنده سایت بی‎بی‎سی مت سی.کراوفورد در سفر به این کشور و نگاه او به موضوع شتاب‎زدگی و عجله داشتن مردم کره است.

یک شب که به رستوران Ttobagi در منطقه گواناک سئول رفته بودم، به صورت مخفی زمان آماده‎سازی سفارشم را اندازه گرفتم.

گارسون رستوران با ادب کامل سفارش من را دریافت کرد و قدم‎زنان دور شد و سپس در عرض دو دقیقه و بیست ثانیه بعد با کیمچی و دو پیش غذای دیگر برگشت.

یک و نیم دقیقه بعد از آن، یک کاسه رسی از ppyeodagwi haejangguk (نوعی سوپ مغز استخوان خوک) روی میز بود که بخار داغ آن سر به فلک می‎کشید.

واقعا وجود چنین خدماتی در کشوری که انعام دادن در آن مرسوم نیست جای تعجب و تحسین دارد. گرچه نکته جالب‎تر ماجرا این است که رستوران مورد نظر که یک مکان نه چندان ممتاز و پاتوقی برای رانندگان تاکسی است، از رستوران بعدی سریع‎تر نیست!

به نظر می‌آید عنصر شتاب‎زدگی در خون مردم جامعه کره جنوبی قرار دارد که به ویژه در پایتخت این کشور به وضوح دیده می‎شود. حتی برای آن اصطلاحی تحت عنوان فرهنگ ppalli-ppalli وجود دارد.

Ppalli که ترجمه آن «سرعت» یا «عجله» است با تشدید روی اولین حرف صامت آن تلفظ می‎شود.

تمایل به فرهنگ ppalli-ppalli را می‎توان در سرعت اینترنت کشور کره جنوبی دید که در دنیا بیشتر از سایر کشورها است، همچنین در کلاس‎های شلوغ آموزش زبان که نوید نتیجه‎گیری سریع را می‎دهند و قرارهای ملاقاتی که برای آشنایی افراد با یکدیگر سریعا برگزار می‎شوند، می‌توان شتاب و عجله مردم این کشور را دید.

مفهوم این شتاب‎زدگی در تالارهای باشکوه عروسی نیز جا خوش کرده است که تمام آخر هفته با مراسم‎ متوالی پر می‎شوند مراسمی که فقط یک ساعت طول می‎کشند.

Ppalli-ppalli همچنین شعار هزاران پیک موتوری است که برای تحویل سفارش‎های غذایی خود قوانین ترافیک و همچنین ظاهرا فیزیک را زیر سوال می‎برند تا با شتاب بالا سفارش‎ها را تحویل دهند.

رهبر جهانی فست فود دنیا یعنی مک‎دونالد در سال 2007 برای رقابت با سایرین ناوگان پیک موتوری خودش را راه‎اندازی کرد.

در حالی که همین چندوقت پیش، مردم کره به علت طبیعت روستایی این کشور سرعت زندگی آهسته‎ای داشتند. در سال 1960، 72 درصد از جمعیت این کشور در نواحی روستایی زندگی می‎کردند که آمار قابل توجهی است.

بنابراین چطور مردم کره در عرض چند دهه از نشا برنج به دانلود از تورنت رو آوردند؟

گری رکتور یک  شهروند کره‌ای که تابعیت این کشور را به دست آورده است و به عنوان یکی از داوطلبان سپاه صلح در سال 1967 به سئول آمد می‎گوید: «یادم می‎آید واقعا تعجب کرده بودم، چون پیش از آن که به این جا بیایم، این تفکر کلیشه‎ای را داشتم که مردم این جا آرام و در حال مدیتیشن هستند و در زندگی سرعت آهسته‎ای دارند. با این حال، متوجه شدم مردم کره بیشتر از مردم آمریکا عجله دارند. سالخورده‎ها کندتر بودند، ولی افراد هم سن من، آن زمان 24 سالم بود، خیلی عجله داشتند تا زندگی بهتری را برای خود فراهم کنند.»

رکتور در اوایل دهه 60 به این کشور آمد، زمانی که کره‎ جنوبی دستخوش تحولات عظیمی بود و رئیس‎جمهور وقت این کشور به اسم پارک چانگ هی یک برنامه اقتصادی 5 ساله به دولت داده بود.

این کمپین‎های ارتشی برای این راه‎اندازی شدند تا معجزه رود هان (تحول عظیم کره جنوبی از کشوری جنگ‌زده به یک ابر قدرت اقتصادی) را رقم بزنند و نتیجه آن تاسیس شرکت‎های کره‎ای و غول‎هایی مانند سامسونگ، هیوندای و ال‎جی بود.

ثمره‎های فرهنگ ppalli-ppalli با افتخار در موزه ملی تاریخ معاصر کره در مرکز سئول به نمایش گذاشته شده‎اند. شایسته است بگوییم، روحیه کره جنوبی در مورد پیشرفت سریع از همین ساختمان شکل گرفته است.

خیلی پیش از آن که این مکان به یک موزه تبدیل شود، مکانی برای شورای عالی برای نوسازی ملی و همچنین هیات برنامه‎ریزی اقتصادی بوده است.

در تالار نمایش مربوط به سال‎های 1961 تا 1987، یعنی بازه زمانی که رشد انفجاری کره جنوبی انجام شد، یک زوج جوان را نگاه می‎کنم که به اولین وسیله الکترونیکی مصرف‎کننده ساخت این کشور خیره شده‎اند که یک رادیو مدل A-501 است که ابتدا در سال 1959 ساخته شد.

در همان نزدیکی، پدری به پسر خود یک ماشین هیوندای پونی را نشان می‎دهد که در سال 1975 تولید شد.

چیزی که بیشتر روی شما تاثیر می‎گذارد، فهمیدن این نکته است که در طول این مدت میزان صادرات کره سالیانه 30 تا 40 درصد رشد داشته است. مهارت برنامه‎ریزان اقتصادی و غیرت نیروی کار به کره جنوبی اجازه داد از صادرات ابریشم خام و سنگ معدن آهن به ساخت کالاهایی مانند کلاه‎گیس و پوشاک رو آورد.

سپس این کشور سریعا با کسب دانش توانست در حوزه تولید وسایل الکترونیکی مصرف‎کننده، تانکرهای نفت و قطعات نیمه هادی، خودی نشان دهد. 

کیم چونگ سون که در زمینه انسان‎شناسی فعالیت می‎کند بخش زیادی از موفقیت مردم کره جنوبی در صادرات را به واسطه تمرکز روی سرعت می‎داند. او در کتاب Way Back into Korea می‎نویسید «به کارگیری ppalli-ppalli تنها بخشی از زندگی روزمره مردم کره نیست، بلکه سرعت در عمل به همراه کارآمدی به عنوان یک ارزش اساسی عمیقا در ذهن‎های آن‎ها حک شده است. به لطف این فرهنگ شتاب‎زدگی، کره جنوبی توانست در مدت زمان بسیار کوتاهی به پیشرفت عجیب اقتصادی و توسعه صنعتی برسد.»

 نماد بارز موفقیت ppalli-ppalli بزرگراه قدیمی Gyeongbu است که به طول 428 کیلومتر  از سئول تا شهر دوم بوسان است. در ابتدا پس از مراسم کلنگ‎زنی در سال 1968 قرار بوده است این بزرگراه طی 3.5 سال ساخته شود ولی این کار در عرض 2 سال و 5 ماه انجام شد.  

همچنین باید توجه کرد تقریبا به اندازه 9 میلیون ساعت کار صرف این پروژه شده است.  

گرچه به هیچ روی سرعت ساخت و ساز از آن زمان در کره جنوبی کم نشده است. سونگدو یک شهر کاملا هوشمند است که ساخت آن در جنوب غرب سئول از سال 2004 و با اولین فاز آن شروع شد و یک پارک وسیع، مرکز همایش، هتل شراتون و مجموعه‎ای از برج‎های آپارتمانی دارد و 5 سال بعد افتتاح شد.

حتی از این جاه‎طلبانه‎تر و سریع‎تر ساخت مرکز اداری سجونگ سیتی در حدود 120 کیلومتری جنوب سئول بود که ساخت آن در سال 2010 شروع و در سال 2012 افتتاح شد.

گرچه کره جنوبی به واسطه شتاب مردمش بیشتر شناخته شده است ولی ظاهرا جامعه کره شمالی نیز چنین ویژگی را دارد. کیم ایل سونگ، رهبر کره شمالی کارگران را تشویق می‎کرد آرزوی «سرعت کولیما» را داشته باشند که اسب بالدار افسانه‎ای است که روزانه 400 کیلومتر را پرواز می‎کند.

اما نوه این رهبر عالی، کیم جونگ اون، از شعار «سرعت مالیما» (اسب افسانه‎ای دیگر) استفاده می‎کند که 10 برابر در مقایسه با کولیما سریع‎تر است. تفکر او نتایجی نیز در بر داشته است به نحوی که برج‎های آپارتمانی Ryomong Street در پیونگ‎یانگ در سال 2017 تنها پس از یک سال زمان برای ساخت افتتاح شدند.

بنابراین شاید این سوال شکل گیرد آیا ریشه‎های فرهنگ ppalli-ppalli عمیق‎تر از دوران مدرن است؟ کیم شرط می‎بندد که این چنین است. او به عنوان مثال به ساخت قلعه هواسونگ در شهر سوون اشاره می‎کند.

او می‎نویسد «ساخت و ساز در دوران باستان نیز زودتر از برنامه به پایان می‎رسید.»

ساخت این قلعه بی نظیر که در فهرست میراث‎های جهانی یونسکو ثبت شده است در سال 1796 هفت سال زودتر به پایان رسید و هنوز شرایط عالی خود را حفظ کرده است. 

به همین شکل، جای هیچ شکی نیست که ظروف سفالی باشکوه خاندان گوریو (سال 918 تا 1392میلادی) روی چرخ سفالگری با همان کارآیی درست شده است که ویژگی تولیدات امروز کره‎ به شمار می‎رود. 

بدون شک در قرن شانزده مهارت کار با دست و تخصص هنری مورد تحسین بودند، یعنی زمانی که خطاط معروف هان سئوک بونگ حروف چینی را به دست‎خط‎های مختلف از جمله یک دست‎خط شدیدا شکسته، نقاشی کرد.  

نقاشی خطوط شعر بدون بلند کردن قلم‎مو از روی کاغذ نیاز به کنترل مطلق و همچنین سرعت دارد.

گرچه این روزها تعداد کمی از مردم کره جنوبی می‎توانند به خوبی از یک قلم استفاده کنند، ولی بسیاری از آن‎ها دستان چابکی را صاحب شدند.

در سال 2010 در نیویورک مسابقه پیامک‎دهی به اسم LG Mobile World Cup برگزار شد که برنده آن بدون شک تیمی از کره بود.

بنابراین ممکن است جای تعجب نداشته باشد که کره در بازی‎های المپیک در ورزش‎هایی مانند تیراندازی با کمان و تیراندازی (با اسلحه) عالی ظاهر می‎شود. آن‎ها همچنین مهم‎تر از همه در رشته اسکیت سرعت در مسیر کوتاه قدرت خود را به رخ همه می‎کشند و تا به امروز 48 مدال المپیک را دور کردند.

کو سه وونگ، ناشر مجله رسانه‎ای مستقل Korea Exposé در شبه‎ جزیره کره می‎گوید، با این حال مفسران خارجی اغلب اوقات در زمان تلاش برای توضیح مردم کره از اصطلاح ppalli-ppalli استفاده می‎کنند.

او می‎گوید «این اصطلاح تقریبا مانند یک کاریکاتور از فرهنگ کره است. من متوجه هستم که در این کشور روی سرعت تاکید می‎شود، ولی عجیب است که آن را خلاصه به این اصطلاح خاص می‎کنند که حتی از سوی خود مردم کره زیاد استفاده نمی‎شود.»

با آن که بسیاری از مردم کره کاملا از راحتی نودل‎های فوری و تحویل مرسوله‎های پستی در همان روز استقبال کردند، ولی سایرین شتاب‎زندگی و شلوغی زندگی شهری را ناپسند می‎دانند.

به عنوان مثال بسیاری از افراد مشهور این کشور به جزیره جنوبی ججو رفته‎اند که سرعت زندگی در آن به مراتب کمتر است. از جمله آن‎ها می‎توان به خواننده پاپ لی هیوری و شوهر او لی سانگ سون اشاره کرد که سبک زندگی روستایی خود را در برنامه تلویزیونی «رخت‎خواب و صبحانه هیوری» به نمایش گذاشتند. اما سخت می‎توان پیش‎بینی کرد تا چقدر این سبک زندگی دوام خواهد داشت، چون ترندهای اجتماعی کره نیز در یک چشم بر هم زدن تغییر می‎کند.

فرهنگ مردم کره ,فرهنگ کره جنوبی, زندگی در کره

ارسال دیدگاه

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید